Z życia architekta wnętrz
Dodaj komentarz

Mniej znaczy więcej

„Oszczędność w stylu życia jest przejawem mądrości, ponieważ życie wśród małej liczby rzeczy podwyższa jakość egzystencji”.

Dominique Loreau „Szuka prostoty”

Malej ilości rzeczy? Tak, żeby żyć wśród absolutnego minimum przedmiotów, trzeba wykazać się mądrością i umiejętnością podejmowania racjonalnych, a nie zachciankowych decyzji. To wymaga dyscypliny i pewnego intelektualnego wysiłku. Mała ilość rzeczy jednak nie oznacza rezygnacji z luksusu. Wręcz przeciwnie w dobie zalewu nas tanim chińskim towarem , oznacza obcowanie z niewielką ilością rzeczy, ale  wysokiej jakości, takich, których wygląd sprawia nam codzienną radość, dzięki którym chcemy z prostych codziennych czynności tworzyć rytuały, aby delektować się subtelnym pięknem chwili.

Minimalizm o którym będę tu dużo pisała jest drogą świadomego, pięknego, uporządkowanego życia. Wcale nie pozbawionego spontaniczności i odrobiny twórczego chaosu. Minimalizm stwarza właśnie przestrzeń dla tego  twórczego życia i mam na myśli nie tylko  mieszkanie, ale  i nasze przygniecione ilościami spraw umysły. To droga, którą podążali wszyscy mistycy zachodu jak i mędrcy wschodu. Dlaczego? Bo w tej drodze odkrywali wolność i radość życia!

Dzisiaj wiele osób szuka duchowości gdzie indziej. Często własnie doświadczenie piękna i spokoju wpływa na to, że pewne rzeczy się w nas prostują. Choć to sprawy nieco bardziej skomplikowane. I nie przypisywałabym wnętrzom zbyt wielkich zasług na tym polu. Jedno jest jednak pewne. Szczęśliwe życie można wieść tylko w domu, który się kocha, który nie uwiera na każdym kroku i nie drażni. I to nie jest kwestia pieniędzy, ale decyzji na co wydajemy te pieniądze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s