Z życia architekta wnętrz
Dodaj komentarz

Slow Design

Slow Movement fascynuje mnie już od dawna. Od pewnego czasu tez praktykuję wraz z Ramunasem Slow Food. Nie kupujemy w ogóle żywności w marketach, ale od lokalnych rolników. W naturalny sposób wiec z entuzjazmem podchodzimy do SLOW DESIGN’U. Choć zawodowo nie mamy za wiele okazji projektować w tym duchu, bo prawda jest taka, ze trzeba trafić na ludzi, czujących temat. Dość często naszym inwestorom (nie wszystkim!),  nieświadomie z resztą, zależy na Fast Food Design’ie, czyli: pięknie,  za rozsądne pieniądze i szybko, bo elektryk już  siedzi na karku. Na szczęście mamy duży wpływ na proponowane w większości polskie wzornictwo i rodzimych producentów, ale temat jest nieco bardziej złożony.

Nie mniej jednak z naszych rozmów z ludźmi wynika, że świadomość ekologiczna jest naprawdę już znacząca i to tylko kwestia czasu, aż rozleje się na całą naszą egzystencję, nie tylko na wybór żywności, ale na sposób postrzegania  życia – Slow Life,  jak i nasze najbliższe domowe otoczenie – Slow Design.

slow-food-slow-design-slow-home

Czym jest Slow Design, na czym polega?

Chodzi tu najogólniej o życie w zgodzie ze środowiskiem naturalnym i czerpaniem z niego inspiracji.  Towarzyszy temu powolny proces projektowania, przykładanie istotnej wagi do procesu poszukiwania, testowania, próbowania wielu rozwiązań.  Wykorzystuje się lokalnie dostępne materiały i/lub technologie – wspierając tym samym regionalnych producentów, warsztaty, manufaktury.

Design’owi przypisuje się nie tylko funkcję wizualną, dekoratywną, ale ma on głębsze znaczenie. Ważna jest jego społeczna i kulturowa odpowiedzialność oraz potrzeba dbania o środowisko naturalne. Podkreśla się, że każdy z nas jest częścią  lokalnej społeczności. A żeby te lokalne społeczności mogły się zdrowo ekonomicznie rozwijać, potrzebna jest wymiana towarów i usług właśnie na poziomie lokalnym. To bardzo ważne przeciwstawienie dzikiej globalizacji i bezmyślnemu konsumpcjonizmowi jest tak naprawdę małą oddolną rewolucją społeczną.  I to nam się naprawdę podoba :).

Osobiście  przykładamy dużą uwagę do tego, gdzie i jak wydajemy pieniądze. Nie chcemy ich wydawać w marketach, bo w okol nas nie ma oni jednego polskiego marketu. Wiec wiemy, ze nasze pieniądze wypłyną zagranicę, zamiast zostać u jakiegoś konkretnego polskiego przedsiębiorcy. Staramy się wszystkie rzeczy codziennego użytku kupować z polskich źródeł. Wymaga to więcej wysiłku, zachodu, organizacji, ale jest satysfakcja i poczucie pięknego bardziej świadomego przeżywania życia :)

Ostatnio znalazłam piękne deski do serwowania, które są zrobione własnie w duchu Slow Design.

1398867361-125

 

 

1399195294-492

 

1385122869-985

wiecej o Slow Designie na stronie slowdizajn.pl

Deski z pracowni stolarskich Plajster, Wonder Wood, Projekt Drewno

 

 

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s