Z życia architekta wnętrz
Dodaj komentarz

Jak oszacować czy stać nas na architekta wnętrz?

Bardzo często dzwonią do nas klienci z drżeniem pytając o cenę, w obawie czy ich w ogóle stać na usługę architekta wnętrz. Równie często mamy zapytania od ludzi, których nie interesuje nic poza ceną, tak jakby kupowali DOKŁADNIE tą samą usługę w konkurujących tylko cenowo ze sobą sklepach internetowych.  Jak sobie samemu określić, czy wydanie pieniędzy na projekt ma sens czy nie? Bo nie zawsze jest to zasadne. A wybór nieodpowiedniego architekta nie kosztuje tyle co projekt, ale tyle co  cała inwestycja, czyli dziesiątki razy więcej.  Czasem czytam w branżowych czasopismach, jak to inwestorzy przychodzą po ciepłe rodzinne wnętrze, a dostają zimny, jarzeniowy minimalizm. Niby fajnie, bo nawet w gazetach o tym napisali, ale siebie się nie oszuka. Minimalizm jest dobry dla określonego typu ludzi, jeśli szukasz ciepła, to w minimalizmie będziesz się czuł jakbyś mieszkał w jakiejś użyteczności publicznej. Bo w minimalizmie nie chodzi o ciepło, ale wyrafinowanie i przestrzeń. Po pewnym czasie owi ludzie zrozumieją, że jest coś nie tak, czy błąd kosztował ich tyle co projekt?

Wracając do konkretu.

W jaki sposób  założyć koszt projektu?  Projekt ma sens jeśli się mieści w granicach 3-10% inwestycji.  Zwykle jak widzę,  jest to 3-5%, ale przy bardzo małych wnętrzach procent będzie rósł . Tak czy inaczej ta kwota  łapie się w procent buforu kosztowego jaki i tak trzeba założyć. (bufor około 20% przy wstępnym szacowaniu).
Wiec, tak naprawdę cena nie powinna być tym najważniejszym czynnikiem, ale jakość usługi. Warto wybrać architekta z którym będzie się miało dobre porozumienie dusz, a co najmniej dobrą komunikację. I nie koniecznie to musimy być my. Dlatego obowiązkowo trzeba spotykać się z projektantami i sprawdzać, który z nich nas słucha a który SŁYSZY,
W istocie nie kupuje się projektu ale wyczucie i talent projektanta, bo projekt dostaje się zawsze i od każdego w tej usłudze.
niestacmnie (1)
 Do zobaczenia (Iki Pasimatymo)

Joanna               www.alminas.pl

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s