Inspiracje, wnetrza komercyjne
Dodaj komentarz

Kropki i groszki są w cenie!

Yayoi Kusama najdroższa artystka świata, tworzy przedziwne kropkowane światy i przestrzenie, które inspirowały i inspirują po dziś dzień. Sięgnęłam po nią, bo groszki mają w swojej prostocie coś wdzięcznego, coś szalenie dziewczęcego, zabawnego, ale i eleganckiego. Wielki potencjał i oryginalność, tak mogłoby się wydawać banalnej formy, dostrzegł Louis Vuitton, dla którego Kusama zaprojektowała kolekcję torebek i botów w jego wielkim butiku przy 5 alei w Nowym Yorku. Groszki w wydaniu Yayoi Kusamy przestają być banalne. Kusama tworzy i bada relacje wzorów do przestrzeni. Czasem przestrzeń podąża za wzorem, a czasem wzór tworzy iluzje przestrzeni. Dokładnie podobnych chwytów używamy w projektowaniu świadomie grając z przestrzenią. Czasem warto po inspiracje sięgnąć w nieco bardziej abstrakcyjne rejony, w rejony sztuki, aby odkryć na nowo dla siebie coś nad czym być może już się nie zastanawiamy.

louis-vuitton-yayoi-kusama-princess-of-the-polka-dots-video-0

Pamiętam również swój zachwyt nad groszkami przed paroma laty i pierwszą dekorację na całej ścianie w pokoju nowo narodzonego  Natanka (obecnie to sześciolatek). Zrobiłam tam duże kolorowe około 25 cm groszki. Były grzecznie i równo poukładane na 2 ścianach, ale zróżnicowane kolorystycznie. Ich rytmiczność wprowadzała spokój, a kolor – radość. Malutki Natan uwielbiał na nich zawieszać wzrok.

Twórczość Kusamy jednak nie jest pookładana,  jest zdecydowanie bardzo dynamiczna, żywa, niespokojna, tętniąca i ten ruch jaki tworzą kropki jest bardzo inspirujący. Sama artystka ma obecnie 85 lat i mieszka w Tokio, choć większość swojego twórczego życia spędziła w Nowym Yorku i to własnie w Stanach jest najbardziej doceniana i uwielbiana. Jej prace sprzedały się w tym  roku za 17,9 mln dolarów co daje jej pierwszą pozycję wśród najlepiej sprzedających się artystek na świecie. No i powiedzcie, że sztuka prostoty nie jest w cenie!

dots-obsession-full

Yayoi-Kusama-Polka-Dots-Madness-6

 

Yayoi-Kusama-with-Flowers-that-Bloom-at-Midnight-2009

 

kusama075

A kiedy zajrzy się do lustrzanego pudełka to widać być może takie światy…

article-0-155CFBA7000005DC-250_964x643

 

Nekonečná-místnost-1

 

2113-1367404230

louis-vuitton-yayoi-kusama08

louis-vuitton-yayoi-kusama10

 

Do zobaczenia (Iki Pasimatymo)

Joanna             http://www.alminas.pl

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s