Domowe DIY, Inspiracje
Comment 1

Dzieci chcą wiedzieć skąd się wziął Kalendarz Adwentowy?

Czy wiecie skąd się wziął kalendarz adwentowy?

Dzieci zwykle chcą wszystko wiedzieć i po co i na co i skąd się to wzięło.

Początki kalendarza adwentowego sięgają podobno 1851 roku. Kalendarz adwentowy miał wzmacniać radość z oczekiwania na Boże Narodzenie. Już wtedy każdego dnia wieszano w domach obrazek dotyczący świąt i przyjścia na świat Jezusa.

Można w wielu źródłach przeczytać, że wymyślili go luteranie. A ja  właśnie ostatnio znalazłam, że wymyśliła go matka niejakiego Gerda Langa, który jako dziecko w kółko zadawał jej to samo pytanie, które od wieków zadają dzieci :

„Kiedy w końcu będzie Boże Narodzenie? Jak długo jeszcze?”

 

Matka narysowała więc na kartonie 24 cyfry i doszyła do nich „Wibele” – rodzaj biszkoptów. W ten sposób mały Gerd, zjadał codziennie jedno ciasteczko mógł policzyć ile dni pozostało jeszcze do świąt Bożego Narodzenia.
Kiedy Gerhard Lang wreszcie dorósł stał się drukarzem i założył własną firmę. Podchwycił pomysł swojej matki i zlecił w 1904 r. wydrukowanie pierwszego adwentowego kalendarza w „München Lithografischen Kunstanstalt”. Kalendarz ten składał się z dwóch arkuszy papieru – na jednym wydrukowane były liczby, na drugim obrazki z aniołami. W każdy upływający dzień adwentu wycinało się jeden obrazek i naklejało na liczbę. Jakiś czas później (mniej więcej w latach trzydziestych) w arkuszu z liczbami Lang zlecił wycięcie okienek, a arkusz z aniołami podklejony został pod spodem.

Nasz kalendarz robiony z dziećmi również ma cyferki i skrzydła anielskie, trochę nawiązujemy do tego pierwszego kalendarza. Czekanie i przygotowywanie do Świat jest tak samo ważne jak same Święta :)

Inne inspiracje znajdziecie na Kalendarz adwentowy – inspiracje

DSC_0218 a

Do zobaczenia (Iki Pasimatymo)

Joanna             http://www.alminas.pl

 

 

This entry was posted in: Domowe DIY, Inspiracje
Tagged with: ,

- autor:

Projektantka wnętrz poszukująca prostoty i radości życia. Kochająca żona i mama 4 inspirujących dzieci, ale nie zawsze tak było... Możesz się zdziwić jak bardzo ten blog zmieni również Twoje życie.

1 komentarz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s