Zdrowe wnętrze
Comment 1

Co nam mówią kształty o nas samych?

Świadome używanie kształtów nie powinno być tylko domeną architektów wnętrz. Każdy z nas ma w tej kwestii jakieś preferencje. Ale są sytuacje w których podobają nam się rzeczy i owalne i kwadratowe i nie wiemy co wybrać. Tak może być w przypadku np. umywalek, albo abażurów.

Jeśli uświadomimy sobie jakie informacje podprogowe niosą kształty, to albo dopasujemy kształty do siebie, albo pozwolimy kształtom wpływać na nas i trochę nas zmieniać. Uwaga jednak jest taka, że nie można przesadzać z kształtem, który ma mieć wpływ, a nie rezonować. Czyli  trzymamy się zawsze ogólnej zasady dotyczącej zmiany : małe dawki, małe kroki rozłożone w czasie. To zasada bardzo ogólna, sprawdzająca się w większości sytuacji, w których coś chcemy zmienić i chcemy osiągnąć trwały a nie chwilowy efekt.

Na przykład formy kwadratowe i prostokątne mówią o pewnej skłonności do stabilizacji, sile charakteru, o konkretności osób, które dobrze się czują w tych kształtach. To formy wprowadzające ład i porządek. Zauważcie, ze rzadko obecne w świecie natury, za to od zarania towarzyszą człowiekowi, który tę dzikość natury próbuje zrozumieć i poukładać.

Pokaże Wam na przykładzie podobnych wnętrz jednej marki, co ułatwia dostrzeżenie różnic.

lexington pojedynczy black

Eleganckie i stateczne  wnętrze Einchholtz oparte o formy prostokątne. Mocne, męskie wnętrze

Formy obłe dodają więcej dynamiki, są dobre dla osób, które nieustannie się zmieniają i rozwijają. Koło i owal miękko pozwalają przepływać myślom, są lepsze dla osób bardziej uczuciowych, mniej pragmatycznych. Świetnie wizualnie ocieplają wnętrze. Zauważcie, że często wolimy okrągłą ceramikę jako dodatek do wnętrza własnie za łagodność jaką wprowadza koło. Miękka linia Ludwików kojarzy nam sie zawsze z romantycznością i uczuciowością. To wszystko to pochodne  koła.

10295262_778594002184679_7355693395912081672_o

Podobna kompozycja, ale z dodatkiem form miękkich czyni to wnętrze bardziej emocjonalnym i kobiecym

Formy trójkątne natomiast są korzystne dla osobowości bardzo zdecydowanych, mocnych, przywódczych i twórczych. Ha! teraz trójkąty są szalenie modne i pojawiają się wszędzie w wersjach graficznych. Dodanie takich form do wnętrza spowoduje, że albo staniesz się mocniejszy/a, albo w przypadku nadwrażliwości zaczną Cie „kłóć” w oko i denerwować swoją „agresywnością”. Wszystko zależy od tego jaką masz wewnętrzna konstrukcję. Sprawdź najpierw z dodatkami, może lampą, albo krzesłem z krzywymi nóżkami. Te formy raczej urozmaicą geometrię dopiero później można pójść dalej i dodać trójkątne wzory na poduszkach czy zgeometryzowane grafiki.

10325751_766719356705477_6729500114816277358_n

Zobacz jak stateczność eleganckiego wnętrza urozmaica teleskop na trójnodze, dekoracja na stole z masy perłowej i wzór na fotelu. Porównaj to z pierwszym wnętrzem, czyż potencjalny mieszkaniec tej aranżacji nie wydaje się ciekawszą osobowością?

Zwykle jesteśmy dość złożeni i ani czysto kwadratowi, ani okrągli, ani trójkątni, ale stwarzajmy sobie świadomie przestrzeń, aby dom czy miejsce pracy dawało nam prawdziwy power do życia. Dodajmy więcej obłych form, jeśli czujemy, że potrzebujemy więcej duchowości, więcej wewnętrznego rozwoju. A jeśli zawodowo ciągle się szkolimy i jesteśmy pod presją rozwoju uczyńmy nasz dom spokojniejszym, bardziej kwadratowym tylko z paroma okrągłymi akcentami. A jeśli nie znosimy sztampy, nudy to mieszajmy do woli kształty a nawet stylistyki i wsłuchujmy się w siebie czy nam to pasuje, czy nie. Innej drogi nie ma.

Czy zauważasz jak na Ciebie wpływają kształty i czy to się zmienia w czasie?

Do zobaczenia (Iki Pasimatymo)

Joanna             http://www.alminas.pl

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in: Zdrowe wnętrze
Tagged with:

- autor:

Projektantka wnętrz poszukująca prostoty i radości życia. Kochająca żona i mama 4 inspirujących dzieci, ale nie zawsze tak było... Możesz się zdziwić jak bardzo ten blog zmieni również Twoje życie.

1 komentarz

  1. Każdy z nas jest osobą o zmiennej w czasie wrażliwości więc ciekawość formy i kształtu dana jest nam od natury dlatego te „podpowiedzi” o oddziaływaniu kształtu na nasze osobowości są bardzo cenne. A tylko doświadczony i życzliwy innym osobom architekt podzieli sie tym swoim doswiadczeniem z otoczeniem. Pozdrawiam

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s